Методичне об'єднання природничо-математичного циклу

 

 

План роботи вчителів шкільного методобєднання

природничо-математичного циклу на 2015/2016 навчальний рік

Тема, над якою працює педагогічний колектив школи:

 

 

« Формування професійної мобільності усіх учасників навчально-виховного процесу через упровадження нових державних стандартів початкової, базової, повної загально середньої освіти як один із шляхів успішної соціалізації особистості»

 

Тема, над якою працює МО вчителів природничо-математичного циклу:

 

 

Забезпечення мобільності вчителя шляхом формування фахових компетенцій та розширення змістового поля їх підготовки

 

Вступ

 

Аналіз роботи МО за 2015/2014 н.р.

 

У 2014/2015 н.р. робота шкільного методичного об'єднання вчителів природничо-математичного циклу продовжила подальше вдосконалення педагогічної і методичної майстерності вчителів, їхнього науково-теоретичного рівня, на реалізацію проблеми   

“ Формування професійної мобільності усіх учасників навчально-виховного процесу через упровадження нових державних стандартів початкової, базової, повної загально середньої освіти як один із шляхів успішної соціалізації особистості

    У МО працювало 6 вчителів різних кваліфікаційні категорії.

 

   Робота  МО відбувалася  згідно плану,  з метою  реалізації   якого  було проведено  п’ять  засідань.  На   них   обговорювались   такі питання:  вивчення пояснювальних записок до навчальних планів та програм, забезпеченість програмами, підготовка до І, ІІ та ІІІ турів Всеукраїнських учнівських олімпіад, результати участі в них, підготовка до ДПА та інші. Крім запланованих, було проведене позапланове засідання МО, на якому розглядалось питання ДПА для екстернів та погоджувались завдання, підготовлені та презентовані вчителями-предметниками для ДПА екстернів.

Методичну роботу у навчальному закладі слід розглядати як систему підвищення науково-теоретичного і загальнокультурного рівня вчителя, психолого-педагогічної підготовки і професійної майстерності педагогів. Головним у методичній роботі є надання реальної дієвої допомоги вчителям у процесі розвитку їхньої майстерності, як сплаву професійних знань, умінь і навичок.

Основними напрямками МО є:

- активізація творчої активності  педагогів;

- підвищення рівня психолого-педагогічної культури та фахової майстерності педагогів;

- запровадження інноваційних навчально-виховних  педагогічних технологій, що забезпечують особистісне зростання та розвиток творчого потенціалу учнів для сталого розвитку;

- зростання якості освіти та виховання;

- виховання соціально адаптованої, відповідальної , стратегічно мислячої особистості;

- розробка нових форм навчально-виховної діяльності.

  На засіданнях обговорювалися питання організації роботи над методичними темами вчителів, науково-методичного забезпечення допрофільної та профільної підготовки учнів, формування та моніторингового дослідження компетенцій учнів з базових навчальних дисциплін в умовах модернізації навчально-виховного процесу, обговорення Державних стандартів початкової та основної школи (нові редакції). Засідання МО  проводились у різних формах: круглий стіл, науково-практична конференція, семінари-практикуми, аукціони відкритих заходів.

Результат анкетування серед вчителів стосовно націленості їх на підвищення власного професійного рівня, налаштованості на самоосвіту свідчать про те. Що 20% педагогів втілюють інноваційні технології, 85% - елементи інноваційних технологій та методик, 40% із яких – тільки під час проведення відкритих уроків і заходів. Майже 30% педагогів займаються самоосвітою протягом навчального року епізодично, тільки під час підготовки до відкритого уроку.

На виконання плану роботи методичного кабінету відділу освіти, схваленого радою методичного кабінету від 29.08.2014 (протокол №4), затвердженого начальником відділу освіти 05.09.2014, наказу відділу освіти від 01.09.2014 №186 «Про організацію науково-методичної роботи з педагогічними кадрами у 2014/2015н.р», з метою створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти, сприяння розвитку творчості освітян, пропаганди кращих здобутків, інноваційних пошуків, упровадження ефективного педагогічного досвіду, реалізації пріоритетних напрямів використання інноваційних технологій у системі загальної середньої освіти в освітянському просторі району протягом січня 2015 року була організована робота щодо участі колективів району у виставці-презентації педагогічних ідей  за  темою «Формування громадянської та національної самосвідомості в умовах поліетнічного освітнього середовища».

               Для участі у районному етапі виставки-презентації були подана робота вчителя нашого МО - Комбарова А.О. – вчитель математики – «Усі уроки курсу «Сліпий метод набору» (навчально-методичний посібник). Робота Комбарової А. О. стала переможцем обласного етапу та здобула диплом ІІ ступеня.

  Аналіз участі педагогічних працівників у районній виставці-презентації свідчить, що така форма методичної роботи, як виставка педагогічних надбань стимулює учасників навчально-виховного процесу до підвищення фахового рівня, педагогічної майстерності і надзвичайно важлива і потрібна. Адже, за мету ставиться не лише реклама та демонстрація своїх досягнень, а й опанування творчих здобутків інших учасників, співпраця з колегами, професійне спілкування, збагачення та обмін досвідом роботи.

На виконання наказу по школі № 36 від 05.02.3015 «Про проведення конкурсу педагогічної майстерності»,  з метою популяризації кращих педагогічних здобутків і професійної майстерності, у лютому – березні пройшов конкурс педагогічної майстерності.

У конкурсі взяло участь 16  учасників. Конкурс проходив у два етапи:

І етап – відкритий урок;

ІІ етап – самоаналіз уроку.

Не брала  участі у конкурсі вчитель географії та економіки Мішньова М. І. за станом здоров’я.        

Педагогічна діяльність вчителів на конкурсі оцінювалася методичною радою за спеціально розробленою схемою. Слід зазначити, що більшість уроків, проведених в рамках конкурсу, відповідали вимогам сучасного уроку. Вчителі забезпечували високий та достатній рівні пізнавальної активності, творчості й самостійності учнів. На уроках вдало поєднувалися  колективні та індивідуальні, парні та групові форми роботи учнів, були створені необхідні умови для мотивації навчальної діяльності учнів і забезпечення позитивного психологічного клімату, використано інформаційно-комунікаційні технології. Підводячи підсумки конкурсу педагогічної майстерності, було визначено 3 дипломанти та абсолютного переможця.  Дипломантом шкільного конкурсу була визначена вчитель МО -  Комбарова А. О., учитель  математики,  за урок алгебри у 7-А  класі  (кількість набраних балів – 84,69);

Підвищенню професіоналізму вчителів школи сприяє і атестація педагогічних працівників. У 2014/2015 навчальному  році атестацію пройшли 7   педагогічних    працівників школи серед яких   і   учитель математики – Комбарова А. О.. Атестація педагогічних працівників проводилася відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України , затвердженого наказом Міністерства науки і освіти України від 06.10.2010 №930, зареєстрованим у Міністерстві  юстиції України 14.12.2010 за №12 55/   18550 (зі змінами). За рішенням атестаційної комісії І рівня при Малинівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів учителю математики Комбаровій А. О. присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої  категорії», крім того, Комбаровій А. О. присвоєно педагогічне звання «Старший учитель».

На виконання наказу Департаменту науки і освіти Харківської державної адміністрації від 20.10.2014 № 429 «Про проведення І, ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2014/2015 навчальному році», наказу відділу освіти районної державної адміністрації від 03.11.2014 № 270 «Про проведення І етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт  учнів-членів Малої академії наук України у 2014/2015 навчальному році» та з метою виявлення, підтримки обдарованої учнівської молоді, залучення її до наукових досліджень та створення умов для самореалізації творчої особистості в сучасному суспільстві  з 02.12 по 05.12.2014 проходив І-й (районний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Харківського територіального відділення Малої академії наук України, який  складався з трьох етапів:

написання науково-дослідницьких робіт;

контрольна робота;

захист науково-дослідницьких робіт.

         Була  досліджена така тема: «Використання седативних препаратів рослинного походження в профілактиці та лікуванні стресу» (досліджувала учениця 10 класу Гречка Катерина, керівник – учитель географії та економіки Мішньова М. І., відділення – біологія). Робота  Гречки Катерина стала переможцем районного та була направлена для участі в обласному  етапі  конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України. Гречка Катерина була нагороджена як переможець І та учасник ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України,

Метою стимулювання і мотивації  інтелектуального розвитку учнів, підвищення інтересу до вивчення базових дисциплін, виявлення обдарованих учнів, в період з 03.11.2014 по 22.12.2014 були проведені олімпіади з 20 базової дисципліни.

 Найвищих результатів досягли  учні з економіки– 2 місце (вч. М.І. Мішньова).

У 2014/2015 році  переможцями та призерами стали такі учні:

№ з/п

П.І. учня-переможця

Клас

Досягнення

П.І.Б. вчителя

1.

Дмитренко Ярослава

11-А

ІІІ місце з біології

Панкова М. М.

2.

Гречка Катерина

10-А

ІІІ місце з інформатики

Комбарова А. О.

3.

Полтавцева Олеся

9-А

ІІІ місце з економіки

Мішньова М. І.

ІІ місце з географії

Мішньова М. І.

4.

Тельна Олександра

8-А

ІІІ місце з математики

Долбійова О. М.

ІІІ місце з фізики

Юрченко В. І.

5.

Яценко Богдан

10-А

ІІІ місце з хімії

Панкова М.М.

ІІ місце з економіки

Мішньова М. І.

ІІ місце з географії

Мішньова М. І.

ІІІ з математики

Долбійова О. М.

У порівнянні з минулим навчальним роком простежується підвищення рейтингу закладу у олімпіадах з математики  (з 8 на 6 місце),  з інформатики ( з 7 на 4).

         Але  знизився рейтинг у олімпіадах з фізики (на 9 місце з 4), з біології (на 10 місце з 3), з хімії (на 9 з 1), з астрономії (на 7 з 5), з екології (на 11 з 6).

Протягом  2014/2015 навчального року  учні Малинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  (з 2 по 11 класи)  взяли участь  математичному конкурсі «Кенгуру»  – 9 учасників (у 2012/2013 – 32 учасники, у 2013/2014 н.р. – 29 учасників).

Результати участі в конкурсах:

 

№ з/п

Назва конкурсу

К-ть учас-ників

Результати участі

Якість

1.

«Кенгуру»

9

3 сертифікати з відмінним результатом;

6 сертифікатів з добрим  результатом

100%

 

На жаль учитель інформатики Комбарова А.О. та  вчитель фізики Юрченко В.І. не залучили учнів до конкурсів: «Бобер» та «Левеня».

Щороку у навчальному закладі велика увага приділяється позакласній роботі з предметів інваріантної складової, зокрема проведенню предметних тижнів. У 2014/2015 навчального  році на жаль не були проведені предметні тижні географії та економіки,  біології, природи та екології.

Державну підсумкову атестацію в 9-му класі проведено з трьох предметів  письмово: з математики (алгебра і геометрія), української мови (диктант), географії. Контингент 9-го класу становить 23 учні. Звільнених від державної підсумкової атестації  у 2014/2015 навчальному  році не було.

Результати державної підсумкової атестації учнів 9–го класу такі:

Предмет

К-ть учнів у класі

К-ть унів, які звільнені від ДПА

Рівень навчальних досягнень учнів

Які-сть знань учнів %

К-ть учні, які скла-дали ДПА

Почат-ковий рівень

Серед-ній рівень

Достат-ній рівень

Високий рівень

К-ть

учнів

%

К-ть

учнів

%

К-ть учнів

 

%

К-ть учнів

%

Математика

23

23

23

1

4

14

61

6

26

2

9

35

Географія

23

23

23

-

-

16

69

3

13

4

18

31

 

За підсумками  ДПА  якість знань з предметів, що входили до ДПА, в порівнянні з минулим роком знизилася з двох предметів: математики (з 47% до 35%) та  географії (з 41% до 31%).

Середній бал за результатами ДПА складає:

з математики –  5,9;

з географії – 6,3.

У 2015/2016 навчальному році необхідно продовжити роботу щодо якісної підготовки учнів до участі у зовнішньому незалежному оцінюванні, державній підсумковій атестації, підвищення середнього бала атестата випускників школи.

Незважаючи на низку позитивних результатів реалізації програми  «Обдарована молодь», існує чимало питань, які потребують вирішення на всіх рівнях . Робота у 2014/2015 навчальному році буде спрямована на досягнення максимальної взаємодії «творча особистість вчителя – творчий учень».

  Членами МО під час уроків постійно велась робота по профілактиці травматизму та запобіганню захворювань. Зверталась увага на дотримання санітарно-гігієнічних норм та вимог. На уроках хімії, фізики, біології проводились відповідні бесіди з ТБ, велись журнали з ТБ, де учні розписувались, прослухавши інструктажі.

Проаналізувавши роботу методоб’єднання, визначаємо такі проблеми:

-             недостатній рівень науково-методичного забезпечення з математики, фізики та хімії;

-             учителі не залучають до активну участь у Всеукраїнських учнівських  конкурсах учнів (не брали участь у конкурсі  «Левеня» - фізика та «Бобер» - інформатика);

-             залучення вчителів до участі в конкурсах педагогічної майстерності, аукціонах педагогічних ідей, семінарах-практикумах ;

-             розробити заходи щодо поліпшення результатів ДПА.

Роботу МО за 2014/2015 н.р. вважати задовільним.

                       Тематика засідань МО в 2015/2016 н. р.

                                   
 

 

Тематика засідань

Форма проведення

Дата проведе-ння

Відповідаль-

ний

Засідання І.

План

1.      Аналіз роботи МО за  2014/2015 навчальний рік.

2.     Вивчення методичних рекомендацій предметів природничо-математичного циклу та про особливості викладання предметів у 7 класі на 2015/2016 н.р.

3.     Обговорення змін до навчальних програм.

4.    Про календарно-тематичне планування з предметів природничо-математичного циклу

5.     Аналіз ДПА у 9-х та 11-х класах та ЗНО.

6.     Обговорення і затвердження плану роботи МО на 2015/2016 н.р

7.     Проведення та затвердження завдань до І туру предметних олімпіад.

 

 

 

Звіт

 

Навчальний семінар

 

 

 

Звіт

 

Погодження

 

 

Проект

 

Методичний діалог

вересень

 

 

 

Керівник МО

 

Вчителі предметними

 

 

 

Керівник МО

 

Керівник МО

 

Вчителі предметники

 

Засідання ІІ. 

План

1.      Про  підсумки участі учнів школи у І турі предметних олімпіад.Обговорення складу шкільних команд.

2.      Організація і проведення  тижня математики, фізики та інформатики

3.      Національно – патріотичне виховання учнів на уроках природничо – математичного циклу.

4.      “Одна мить з уроку”

Використання ігрових моментів під час вивчення хімії

5.      Підготовка до   ІІ туру  предметних олімпіад.

 

 

Звіт

 

 

 

 

Круглий стіл

 

 

 

Відкритий мікрофон

 

жовтень

 

 

Керівник МО

 

Долбійова О.М

Комбарова А.О

Юрченко В.І.

Вчителі предметними

 

Вчитель хімії Панкова М.М

Вчителі предметними

 

Засідання ІІІ.

План

1. Про  підсумки участі учнів школи у ІІ турі предметних олімпіад

2. Відбір і рецензування матеріалів, поданих на виставку-презентацію  педагогічних ідей і технологій.

3.  «Калейдоскоп ідей»

 Формування в учнів навиків самостійного пошуку інформації під час викладання географії

4.    Обговорення матеріалів вчителів, що атестуються на встановлення педагогічного звання.

5.   Аналіз тижня математики, фізики та інформатики

6.   Організація і проведення  тижня  хімії

 

 

Звіт

 

Відкритий мікрофон

 

 

 

 

 

січень

 

 

Керівник МО

 

Вчителі предметними

 

Вчитель географії Мішньова М.І.

 

 

 

Долбійова О.М

Комбарова А.О

Юрченко В.І.

Панкова М.М

Засідання ІV.

План

1. Формування міцної системи знань з предмету шляхом використання різноманітних прийомів запам’я-товування .Обговорення відкритих уроків.

2.Підсумки  “ Ярмарок педагогічних ідей».

3.Аналіз участі учнів школи в різноманітних конкурсах природничо-математичного циклу.

4. Ознайомлення з нормативно-правовою базою щодо проведення ДПА, ЗНО. Затвердження матеріалів практичної частини для проведення ДПА. Організація  та проведення консультацій до ДПА та ЗНО. Підготовка куточків ДПА.

5. Аналіз проведення тижня хімії

 

 

 

Методичний діалог

 

Звіт

 

Звіт

 

 

 

Відкритий мікрофон

 

квітень

 

 

Вчителі предметними

 

Керівник МО

 

 

Керівник МО

 

 

 

Вчителі предметними

 

 

Панкова М.М.

Засідання V.

План

1. Результати роботи МО в 2014/2015 н.р.

2. “Педагогічна скарбниця”. (Творчий звіт членів МО по роботі над методичною проблемою)

3. Обговорення результатів навчальних досягнень учнів 5-11 класів на кінець навчального року

4.  Панорама методичних напрямків (обговорення пропозицій стосовно планування роботи МО на наступний рік)

 

 

Звіт

Звіт

 

 

Відкритий мікрофон

Проект

 

 

травень

 

 

Керівник МО

 

Вчителі, що атестуються

Вчителі предметними

 

Вчителі предметними

 

Протоколи МО